Tagi

, , , , , ,


Przed osobami zajmującymi się aranżacją pralni lub łazienki stoi wiele wyzwań bo przestrzeń w większości mieszkań jest dość ograniczona w przypadku domów sytuacja jest już o wiele bardziej komfortowa bo sami ustalamy sobie wielkość każdego z pomieszczeń i warto zawczasu zastanowić się nad tym jaki zaprojektować w/w pomieszczenia.

W obecnej chwili sytuacja na rynku jest dla nas bardzo korzystna ponieważ możemy wybrać kosz praktycznie na każdą kieszeń i dopasować go do każdej przestrzeni. Istnieją małe, składane kosze z siatki, których cena zaczyna się już od kilku złotych. Zajmują one stosunkowo mało miejsca i po wypraniu zawartości można je w łatwy sposób złożyć i włożyć do szuflady lub szafy. Pojemniki takie sprawdzą się w małych mieszkaniach, kawalerkach lub małych pralniach. Poniżej widoczny przykład takiego kosza:

fot. Ceneo.pl

Kolejnym również sztucznym materiałem z którego wytwarzane są kosze na pranie jest polietylen, jest to materiał termoplastyczny z grupy plastomerów. Kosze te są wykonywane w różnych kształtach, ceny najtańszych koszy zaczynają się już od około 15 zł. Pojemność koszy jest podobna do tych wykonywanych z tworzyw naturalnych, opisywanych niżej. Przykłady takich koszy:

 

fot. Ceneo.pl

 

fot. Ceneo.pl

Istnieje także szeroka gama koszy materiałowych, które występują w różnych formach, przeważnie również składanych, przypominają one bardziej szufladki niż kosze ale z powodzeniem nadają się jako pojemniki na zabrudzone ubrania. Tutaj ceny nie są już tak niskie bo zaczynają się od około 100 zł, jednak należy pamiętać iż w przypadku takiego rozwiązania należałoby się zastanowić nad tym jak często zamierzamy robić pranie i jak dużo prania będziemy „produkować” ponieważ takie kosze przeważnie nie są zbyt pojemne i w przypadku dużej ilości prania mogą być zwyczajnie za małe co zmusi nas do kupienie paru sztuk, co znacząco zwiększy koszt meblowania łazienki lub pralni.

fot. www.zabudowa-agd.pl

Trzecim rozwiązaniem jakim chciałbym się podzielić są kosze wykonane z wikliny rozwiązanie te znajdzie zastosowanie w nieco większych pomieszczeniach ponieważ wiklinowe kosze zajmują nieco więcej miejsca niż te wymienione wyżej jednak są również o wiele bardziej pojemne. Ceny takich koszy zaczynają się od około 40 zł wzwyż. Istnieje dużo kształtów o których będę wspominał w następnych artykułach i istnieje możliwość lepszego dopasowania go do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia o ile w przypadku koszy materiałowych nie mamy możliwość wykonania ich na indywidualne zamówienie o tyle w przypadku koszy na pranie wykonanych z wikliny możemy zwrócić się do sprzedawców lub producentów, z zapytaniem o wykonanie kosza o podanych wymiarach i z reguły otrzymamy pozytywną odpowiedź. Pamiętać jednak trzeba iż są to wyroby wykonywane ręcznie więc należy założyć tolerancję wymiarową wynoszące najlepiej +/- 5 cm.

fot. http://www.moon-pearl.pl

Kolejnymi materiałami z których wykonywa są kosze na pranie są m.in. rattan, hiacynt wodny i bambus, wszystkie te materiały podobnie jak wiklina są materiałami naturalnymi a więc jeśli ktoś podchodzi do wystroju w spokój ekologiczny i interesuje się dobrem środowiska naturalnego powinien zainteresować się jednym z tych rozwiązań. Wszystkie te rozwiązanie jeśli chodzi o kształty, ceny i pojemności są bardzo zbliżone ponieważ często bywa tak iż wykonywane są one na podobnych wzorcach. Jeśli chodzi o dostępność to wiklina jest zdecydowanie najbardziej popularna na 2 miejscu bambus na 3 rattan a hiacynt wodny na 4. Jeśli chodzi o ceny tych koszy to według mnie lepiej zakupić kosz przez internet bezpośrednio od firm zajmujących się wyrobami z danego materiału ponieważ ceny w porównaniu z sieciówkami potrafią być niekiedy nawet o połowę (50%) niższe, a jeśli chodzi o jakość to są to te same kosze ponieważ nie da się produkować koszy wykonywanych z naturalnych materiałów z tańszych zamienników.

kosz z hiacyntu wodnego, fot. imged.pl

kosz z bambusa, fot. jysk.pl

Artykuł udostępniony dzięki stronie:

http://www.kosze-na-bielizne.pl/

Reklamy